Г-подібна кухня: поради на всі випадки життя




Кухня для української жінки – це особливе місце творіння, це затишок дому, це рай кухаря.
Щоб дизайнер студії меблів «New Art» створив індивідуальний проект Вашої кухні на замовлення, він повинен почерпнути у Вас безліч різних деталей. Чим краще Ви буде підготовлені до його розпитувань, тим швидше Ви зможете домовитись про найкращий проект згідно Ваших потреб.
Студія меблів  «New Art» пропонує у середніх, маленьких або квадратних кухнях використовувати Г-подібне планування, при якому столи та інше кухонне обладнання розташовують по двох суміжних сторонах кухні та з’єднуються під прямим кутом. Сторони бувають одинакові, але найчастіше одна з них коротша від іншої. Сторони кута можуть бути наскільки можна довгими, та коли їх довжина не буде перевищувати 3,5-4,5 метра, це дозволить Вам використовувати простір найефективніше. Г-подібна кухня від студії меблів «New Art» розділяє кухню на робочу і обідню зони, тим самим забезпечуючи зручність у використанні та при роботі.

Кухонні меблі для правші чи лівші???

Меблі для кухні на замовлення потрібно планувати залежно від почергового розміщення зон. Зони – це активні точки праці, це холодильник,  мийка та плита. Якщо зони спроектовані за годинниковою стрілкою (тобто зліва направо), то говорять про кухню для правші. Іншими словами шафи в кухонній меблі потрібно встановлювати так, щоб спочатку можна було розмістити запаси їжі: продовольчі товари на поличках (хліб, борошняні та макаронні вироби) та в холодильнику (заморожені продукти) і т.п. Далі розташовуємо мийку, під якою можна розмістити відро для сміття, миючі засоби та прилади для чищення. І на останньому етапі студія меблів «New Art» рекомендує спланувати зону «Приготування їжі», тобто меблі для зберігання кухонного інвентарю, пателень, формочок для випічки, кришок та іншого кухонного приладдя. Для лівші робочі зони слід розташовувати проти годинникової стрілки. Ці дані отримані шляхом численних досліджень робочих процесів на кухні. Пропонуємо Вашій увазі проект від студії меблів «New Art».
Оформлюючи робочу поверхню кухонної меблі дизайнери рекомендують приділити вагому увагу вибору стільниці, так як для Г-подібної кухні складно підібрати матеріал, на якому не будуть присутні шви, що мають неестетичний вигляд.

Можливості і зручності Г-подібної кухні

Меблі в кухню мають задовільняти дві найважливіші вимоги:
·              Місткість;
·              Економія простору.
Для того, щоб дотримуватися таким вимогам фахівці дизайн студії меблів «New Art» ретельно підбирають планування Г-подібної кухні.  Ідеальним буде такий варіант, щоб під час роботи на кухні скоротити рух господині.  Завдяки розумному плануванню меблі в кухні можна заощадити до 60% шляху і 27% часу.
Якщо найбільшою проблемою при проектуванні майбутнього інтер'єру є маленька площа кухні, її часто воліють об'єднати з вітальнею. Г-подібна кухня-вітальня візуально розширяє простір. Пам'ятайте, що важливо правильно підійти до зонування простору, відокремивши робоче місце від власної вітальні. Цьому може послужити комфортний кухонний стіл для великої компанії або барна стійка.
Єдиний серйозний мінус Г- подібної кухні полягає в тому, що її не варто розміщувати в великій кухні. У великому приміщенні все кухонне обладнання, сконцентроване в одному кутку, просто губиться. 



Ідеї для Г-подібної кухні

Планування кухні Г-подібної форми, незважаючи на типовість такого інтер'єру - справа індивідуальна. Кухню легко пристосувати під побажання замовника і особливості приміщення.
1. Все частіше мийки розміщують прямо на перетині суміжних стін, в кутку. Кут роблять скошеним, щоб збільшити робочу площу перед миттям. Холодильник через його великі розміри, хоча він постійно потрібен в процесі приготування, зазвичай відсувають по можливості подалі в один з кутів.
2. Щоб використовувати кут по максимуму, найправильніше простір під і над мийкою теж заповнити. Зверху зазвичай розміщують шафки зі скошеними дверцятами, а внизу - висувні ящики з відділеннями для посуду або банок, овочів або приправ.
3. Нескладно спроектувати дві робочі зони - між холодильником і миттям, а також між миттям і плитою. Це вписується в правило «робочого трикутника» і робить кухню ще більш зручною.
4. Використавши місце під вікном, можна значно заощадити простір. Замість нього встановлюють стільницю потрібної ширини, можливо, з вбудованою мийкою. Розміщення робочої зони під вікном розслабляє і налаштовує на позитивний лад.
5. Вибір Г-подібної кухні звичайно обумовлений невеликою площею кухні, тому важливо вибрати місткі шафки і тумби. Висувні полиці - дуже раціональний крок у плані економії і максимального використання площі. Ящики для овочів, ніші для пляшок і банок, відділення для тарілок, чашок, приладів, ємностей з приправами. Висувною може бути навіть робоча стільниця. Всередину шафок з допомогою обертових і висувних механізмів можна помістити і корзину для хліба, і дрібну побутову техніку, весь посуд і прилади, крупи та інші продукти.

Г-подібна кухня для маленького приміщення

  
Г-подібна форма кухонної меблі ідеально підходить для маленьких кухонь, оскільки таке планування дозволяє зручно розташувати все необхідне. В даній кухні витриманій в стилі ретро, невелика довжина сторін кута забезпечує близькість мийки з газовою плитою та холодильником, а це дозволяє найекономніше використовувати час та скоротити робочий трикутник.
Проект Г-подібної кухні передбачає суворе зонування приміщення, тому доречним буде запланувати зональне освітлення над кожною окремою ділянкою кухні. Робоча і обідня зона теж візуально розділені, навіть якщо площа не дозволяє облаштувати повноцінну їдальню. Під час роботи над дизайном маленької кухні заздалегідь намальований креслення допомагає не втратити жоден сантиметр корисної площі.
Якщо Ваша Г-подібна кухня достатньо простора, варіант доповнити її «острівцем» - це внесе різноманітність та забезпечить додаткову робочу зону. Кухонний «острівець»  дасть можливість господині спілкуватися з гостями під час приготування їжі.

Зонування простору – також важливе

При проектуванні простору в Г-подібній кухні, потрібно розподілити зони, тому, що велика ймовірність пересікання зони приготування їжі з обідньою зоною. При накладанні цих зон одна на одну, виникає обмеження простору, а з тим і дискомфорт при приготуванні і споживанні їжі.
Цю проблему можна вирішити по-різному. Дизайнери студії меблів «New Art» пропонують Вам піти на компроміс, в закріпленій структурі «робочого трикутника»  розмістивши холодильник подалі, від встановлених раніше правил. Також можна використовувати стільці та столи, що складаються, столи, пожертвувати деякими шафками, залишивши тільки навісні шафки та т.п.
Головне в цій справі — враховувати рекомендації дизайнерів і не боятися експериментів. Замовити меблі можна в магазині “New Art”, що у місті Тернополі по вул.Руській, 4, або ж зателефонувавши за номером телефону – +3067-154-81-79. Ми гарантуємо вам якісне виготовлення кухонних меблів на замовлення!